“RODINNÉ VINÁRSTVO ZO STREKOVA S VÍNAMI Z VLASTNÝCH VINOHRADOV.”

Vinohrady, strekovský terroir

Naše vinohrady sa nachádzajú v Strekove. Obec leží v rovnomennom vinohradníckom rajóne, ktorý sa rozprestiera na juhozápadnej časti Pohronskej sprašovej pahorkatiny. Vápenatá základná hornina, ktorá dodáva špecifickú mineralitu vínam, je kombinovaná s íľovito-hlinitou vododržnou vrstvou, ktorá vyhovuje výraznejším vínam s bohatou aromatickou štruktúrou. Kvôli zásaditosti pôdy majú vína z tunajších hrozien sviežejšiu kyselinu, ktorá dodáva šťavnatosť aj mohutnejším odrodám.

Vďaka svojej polohe a unikátnemu zloženiu tunajších pôd získal strekovský terroir významné postavenie nielen v južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, ale aj v rámci celého slovenského vinohradníctva. Zrejme práve preto tu bola zriadená šľachtiteľská stanica.

Strekovská vínna hora je kolískou nových slovenských muštových i stolových odrôd. Tu uzreli svetlo sveta vinárske pozoruhodnosti z rúk šľachtiteľky Doroty Pospíšilovej, spomedzi korých sú najznámejšie biely Devín a modrý Dunaj. Práve tu má vybudovanú svoju unikátnu ampelografickú zbierku krstný otec spomenutých odrôd, Ondrej Korpás, ktorý obohatil slovenské vinárstvo aj  vlastnými novými odrodami, ako sú Rizling korenistý, Harmónia a Slovakia.

História vinárstva

Sme rodinné vinárstvo, vinič pestujeme od roku 1983, vtedy sme kúpili náš prvý vinohrad. Od roku 2002 vyrábame vlastné víno, dovtedy sme pestovali hrozno iba na predaj. V roku 2008 sme založili firmu Chateau Marco, s.r.o. a následne sme vybudovali novú pivnicu s modernou technológiou.

Technológia

Aby sme vyťažili čo najviac z jedinečného strekovského terroiru, používame moderné vinárske metódy. Naše biele vína zrejú v nerezových tankoch, v ktorých sa v rámci riadeného kvasenia redukuje teplota, aby sa zachovali aromatické a buketné látky. Červené vína sa nakvášajú vo vinifikátore, a po následnom vylisovaní dochádza k jablčno-mliečnej fermentácii. Časť červených vín ďalej zreje v barikových sudoch. Aby sme predišli pridávaniu chemických prípravkov proti vyzrážaniu vínneho kameňa pri bielych vínach, vymrazujeme ich.

marcoadminVINÁRSTVO